Home ଦେଶ- ବିଦେଶ ସଂସଦର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ; ଖାଲି ପ୍ରଶଂସା !

ସଂସଦର ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ; ଖାଲି ପ୍ରଶଂସା !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସଂସଦର ବଜେଟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଅଭିଭାଷଣ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଭାଷଣ ଅରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତି ଖାଲି ପ୍ରଶଂସା ଓ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ତାରିଫ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଜନହୀତକାର ଯୋଜନାକୁ ବଖାଣିବା ସହ ନୂଆ ଭାରତର ସୃଷ୍ଟିର ସମ୍ଭାବନା ହୋଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନା ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଦେଶର ମହିଳା ଓ ନାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ୯ କୋଟି ଶøଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହେବାସହ ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନାରେ ୬ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ମହିଳାମାନେ ଦେଶ ସ୍ୱାଧିନତାର ୭୦ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ମୋଦି ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଦେଶ ଅନିଶ୍ଚିତ ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଥିଲା । ଦେଶରେ ମୋଦି ସରକାର ଆସିବାପରେ ନୂଆ ଭାରତର ଉଦୟ ହୋଇଛି । ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁରେ ବିକାଶ ହେବା ସହ ଶିକ୍ଷା, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମାନଗମନ ଓ ବେକାରି ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅପଣାଇ ନୂଆ ଭାରତର ସପ୍ନକୁ ସାକାର କରିଛନ୍ତି । ୧୨ଲକ୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବା ସହ ଦେଶର ମେଡ଼ିକାଲ ଶିକ୍ଷାରେ ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ଯୋଜନା ଅପଣାଇଛନ୍ତି ସରକାର । ୨୨ଟି ଫସଲରେ ଏମଏସପି ବଢାଇବା ସହ ଚାଷୀର ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛନ୍ତି । ୩ଶହରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ପାସପୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବାରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିଷ୍ପତି ଥିଲା । ଦେଶରୁ ଆତଙ୍କବାଦ ରୋକିବାକୁ ଯାଇ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟାଇକ୍ କରି ଆତଙ୍କବାଦର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଛି । ଦେଶରୁ କଳାଧନରୁ ମୁକ୍ତ ପାଇଁ ବିମୁଦ୍ରିକରଣ ଓ ଜିଏସଟି ଅପଣାଇ ସରକାର ଯୁଗନ୍ତକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହଶୂନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଗୃହ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରିପିଲ ତଲାକ ବିଲକୁ ମଧ୍ୟ ସାଂସରେ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି । ଧନଜନ ଯୋଜନାରେ ଦେଶରେ ୩୪ କୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୋଲା ଯାଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରି ଭାବରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାରିଫ କରି ଶେଷ କରିଥିଲେ ବକ୍ତବ୍ୟ ।