Home ଦେଶ- ବିଦେଶ ନେତୃତ୍ୱ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପରେ COVID ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ WHO Exec ବୋର୍ଡର ମୁଖ୍ୟ...

ନେତୃତ୍ୱ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପରେ COVID ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ WHO Exec ବୋର୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ହେବ |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନୂତନ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଛି, ସେତେବେଳେ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ WHO ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।  ସେ ଏହି ପଦବୀକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଜାପାନର Dr ହିରୋକି ନାକାଟାନୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ସେ ଏହି ଶୁକ୍ରବାର ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଏହି ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡର 34 ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ଏହି 34 ଜଣଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ଏହି ଘଟଣାରେ ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରେ COVID-19 ଉପରେ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କିପରି “ନେତୃତ୍ୱ” ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଭାଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଭାରତ କିନ୍ତୁ ବିଶ୍। |

ବାସ୍ତବରେ, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡରେ ଭାରତର ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ 194 ଦେଶ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଭା ଦ୍ୱାରା ଦସ୍ତଖତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଏହା ହଠାତ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ନ ଥିବାବେଳେ WHO ର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ 2020 ରୁ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେବ, ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଠାରୁ କମ୍ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପାଇଁ 30 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ “ମହତ୍ ପୂର୍ଣ ଉନ୍ନତି” କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପାଇଁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। WHO ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଆଡାନୋମ ଗେବ୍ରେଏସଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ପକ୍ଷପାତିତା ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ WHO ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ WHO ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ଯଦି ଏହା ଚୀନ୍ ଠାରୁ independence ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ।

61 ଟି ଦେଶ WHO ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣକାରୀ ସଂସ୍ଥାରେ ଏକ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପରେ ବିଶ୍ health ର COVID-19 ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଭୂମିକା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା କରୋନାଭାଇରସ୍ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। “ନିରପେକ୍ଷ, ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ” |

ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଭାରତ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବୋର୍ଡର କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନେଇଥିବାରୁ ଅନେକେ ଏହାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ସମୟରେ WHO ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ବହୁ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।