Home ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ଅଧିକ ଷ୍ଟିରଏଡ୍‌ ବ୍ୟବହାର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ

ଅଧିକ ଷ୍ଟିରଏଡ୍‌ ବ୍ୟବହାର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ

83

ସାଧାରଣତଃ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ, ଶ୍ୱାସ, ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ବାତ, ଚର୍ମ ଓ କ୍ୟାନ୍‌ସର ଆଦି ରୋଗୀମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଷ୍ଟିରଏଡ ଔଷଧ ବହୁଳ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଷ୍ଟିରଏଡ ବ୍ୟବହାର କରାଗଲେ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବା ଇମ୍ୟୁନିଟି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଔଷଧଗୁଡିକ କିପରି ନିରାପଦର ସହ ବ୍ୟବହାର କରିହେବ ସେ ନେଇ କଟକ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସ୍‌ପିଟାଲର ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡା. ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ କର ଯାହା କୁହନ୍ତି….

ଷ୍ଟିରଏଡ କ’ଣ ଓ କାହିଁକି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ?
:- ଷ୍ଟିରଏଡଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟତଃ ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଜରୁରୀ ଔଷଧ। କୌଣସି ବି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ବେଳେ ଏସବୁର ବ୍ୟବହାର କରାଗଲେ ଲକ୍ଷଣଠାରୁ ତୁରନ୍ତ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ରୋଗର କାରଣ ଉପରେ ପ୍ରାୟତଃ ଠିକଣାଭାବେ କାମ କରି ନ ଥାଏ। ତଥାପି ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣ, ଶ୍ୱାସ,ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ବାତ, ଚର୍ମ ଓ କ୍ୟାନସର ଆଦି ରୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏସବୁର ବ୍ୟବହାର ନିହାତି ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ।
ଷ୍ଟିରଏଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାଓ୍ବାର ବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ?
:- ଷ୍ଟିରଏଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣର ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଏସବୁ ଦିଆଯିବା ଦ୍ୱାରା ରିଜେକସନ୍‌ ବା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିଥାଏ। ତେଣୁ ଏପରି ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇମ୍ୟୁନିଟି କମ୍‌ କରି ପାରୁଥିବା(ଟାକ୍ରୋଲିମସ, ଆଜାଥାଓପ୍ରାଇନ ଓ ସାଇକ୍ଳୋଫସ ଫାମାଇଡ) ଭଳି ଔଷଧ ସହ ମିଶାଇ କରି ଦିଆଯାଇଥାଏ।
ବିଶେଷ କରି ବର୍ତ୍ତମାନର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଆଶଙ୍କା କରି ଏସବୁ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ କି ନାହିଁ ?
– ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ପ୍ରକାର ଔଷଧଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। କରୋନା ଏକ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ଇମ୍ୟୁନୋ କମ୍ପରମାଇଜଡ୍‌ ବା କମ୍‌ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିଥାଏ। ତଥାପି ଯେଉଁମାନେ ଏସବୁ ଔଷଧ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆସୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଡ଼ୋଜ ବା ପରିମାଣକୁ ମଧ୍ୟ କମାଇବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହଁ। କେବଳ ଏଭଳି ରୋଗୀମାନେ ହାତକୁ ବାରମ୍ବାର ସାନିଟାଇଜର ଦ୍ୱାରା ସଫା ରଖିବା ସହ ମୁହଁକୁ ସର୍ଜିକାଲ ଏନ୯୫ମାସ୍କରେ ଘୋଡାଇ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏସବୁ ପରେ ଯଦି କେୌଣସି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି ତେବେ ୧୦୪ରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ନିଜର ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରାଇନେବା ଜରୁରୀ। ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ନୂଆକରି ଏହି ଔଷଧ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି,ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କରି ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ବ୍ୟବହାର କରିଲେ ଭଲ ହେବ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଷ୍ଟିରଏଡ ବ୍ୟବହାରର ଅନ୍ୟ କେଉଁ ସବୁ ଦିଗଗୁଡିକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ?
-ଏବେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଔଷଧ ଦୋକାନୀ କିମ୍ବା କ୍ୱାକମାନଙ୍କଠାରୁ ପଚାରି ଏପରି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହଁ। କାରଣ ଯଦି ଭୁଲ୍‌ବଶତଃ ଏପରି କରନ୍ତି ତେବେ ଶରୀରରେ ଅଜାଣତରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ୍‌ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।