Home ରାଜ୍ୟ ଇଣ୍ଡଆନ୍ ଆକାଡେମି ଅଫ୍ ଫରେନସିକ୍ ମେଡିସିନର ଜାତୀୟ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଇଣ୍ଡଆନ୍ ଆକାଡେମି ଅଫ୍ ଫରେନସିକ୍ ମେଡିସିନର ଜାତୀୟ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ବର: କଟକର ଏସସିବି ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଆଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆୟୋଜିତ ଇଣ୍ଡଆନ୍ ଆକାଡେମି ଅଫ୍ ଫରେନସିକ୍ ମେଡିସିନର ଜାତୀୟ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ବର ସମସ୍ତ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।ସେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ସଫଳତା କାମନା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫରେନସିକ୍ ମେଡିସିନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କୌଶଳ, ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ନୂତନ ଉପକରଣ ଉପରେ ନୂତନ ଆଲୋକ ପକାଇବ। ଅପରାଧର ପ୍ରକୃତ ଅପରାଧୀ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରମାଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଏଠାରେ, ଫରେନସିକ୍ ବିଜ୍ଞାନ ଠୋସ୍ ପ୍ରମାଣ ଯୋଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ତେଣୁ ନ୍ୟାୟ ବିତରଣ ପାଇଁ ଫରେନସିକ୍ ବିଜ୍ଞାନରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଇଣ୍ଡଆନ୍ ଫରେନସିକ୍ ମେଡିସିନର ଜାତୀୟ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରାୟ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ମେରୁଦଣ୍ଡ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଏକାଡେମିକ୍ ଉତ୍କର୍ଷର ଏକ ଗୌରବମୟ ଇତିହାସ ଅଛି। ଏହାର ଆଲୁମିନିମାନେ ଜାତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ସେମାନଙ୍କର ବୃତ୍ତିଗତ ଦକ୍ଷତାକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ସମସ୍ତ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ମହାନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଏକ ବିଶ୍ୱ ମାନକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ରୂପାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଓଡ଼ିଶା ଏହାର ସମୃଦ୍ଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ପ୍ରକୃତିର ଶାନ୍ତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଅନୁଭବ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ସ୍ଥାନ ବୋଲି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସିଥିବା ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଏଠାରେ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ସମୟ ପାଇବେ। ଉଭୟ ଅଫଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅନଲାଇନରେ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ସମ୍ମିଳନୀ ସମୟରେ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ଏବଂ ବୌଦ୍ଧିକ ଉତ୍ସାହଜନକ ଆଲୋଚନା କରିବେ।