ନିଦ୍ରା ଯିବା ଅବା ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆମେ କିଛି ନିୟମ ନମାନି ଶୋଇଯାଉ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ଆମର ଆୟୁଷ ହାନି ହେବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୁଏ। ଏଣୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ନିଦ୍ରା ଯିବା ଅବା ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆମେ କିଛି ନିୟମ ନମାନି ଶୋଇଯାଉ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ଆମର ଆୟୁଷ ହାନି ହେବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୁଏ। ଏଣୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସର୍ବଦା ପୂର୍ବ ଓ ଦକ୍ଷିଣକୁ ମୁଣ୍ଡ ଦେର ଶୋଇବା ଦରକାର।
ପଶ୍ଚିମ ଓ ଉତ୍ତରକୁ ମୁଣ୍ଡ ରଖୃ ଶୋଇବା ଅନୁଚିତ୍‌ ।
ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ବୁଦ୍ଧି ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ।
ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇବା ଦ୍ଵାରା କ୍ଷତି ତଥା ଆୟୁ କମିଯାଏ ।
ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଢପାଳରୁ ତିଳକ ଓ ମୁଣ୍ଡରୁ ଫୁଲ କାଢ଼ି ଶୁଅନ୍ତୁ।

ଦିନରେ ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଦିନରେ ଶୋଇଲେ ରୋଗ ହେବା ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରତୁ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଋତୁମାନଙ୍କରେ ଦିନରେ ଶୋଇବା ନିଷିଦ୍ଧ।

ଶୋଇବା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ମନିପର୍ସ ରଖ୍‌ ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ଵାରା ଧନହାନୀ ହେବା ସହିତ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଯାଏ ।

ସୁନା କି ରୂପା କିଛି ଜିନିଷ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଡାକି ଆଣେ। ।

ଜୋତା କିମ୍ବା ଚପଲ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରେ, ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଥାଆନ୍ତି ।
ଲୁହା ସହ ଅନ୍ୟ ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ଚାବି ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦିରିଦ୍ର୍ୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଏ ।

ଦିନରେ ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଦିନରେ ଶୋଇଲେ ରୋଗ ହେବା ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରତୁ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଋତୁମାନଙ୍କରେ ଦିନରେ ଶୋଇବା ନିଷିଦ୍ଧ।

ଶୋଇବା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ମନିପର୍ସ ରଖ୍‌ ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ଵାରା ଧନହାନୀ ହେବା ସହିତ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଯାଏ ।

ସୁନା କି ରୂପା କିଛି ଜିନିଷ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଡାକି ଆଣେ। ।

ଜୋତା କିମ୍ବା ଚପଲ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରେ, ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଥାଆନ୍ତି ।
ଲୁହା ସହ ଅନ୍ୟ ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ଚାବି ମୁଣ୍ଡ ପାଖରେ ରଖି ଶୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦିରିଦ୍ର୍ୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଏ ।