Home ରାଜ୍ୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୭୮ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିମ୍, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ କଲ୍

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୭୮ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ସିମ୍, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ କଲ୍

କଟକ : ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଜାମତାରା ସହିତ ଧାନବାଦ, ଦେଓଗଡ଼୍ ଓ ଗିରିଧି ଜିଲ୍ଲାରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେଉଛି ସାଇବର‌୍‌ ଅପରାଧ। କଟକର ଡାକ୍ତର ସନାତନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ତ ଧାନବାଦ ଜିଲ୍ଲା ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଫୋନ୍‌ କଲ୍‌ ଆସିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତର ବାବୁଙ୍କୁ ଯେଉଁ ନମ୍ବରରୁ ଫୋନ୍‌ ଆସିଛି ଏହି ନମ୍ବର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ତର ସାଇବର‌୍‌ ଅପରାଧୀ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ ମୁଖ୍ୟତଃ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ସିମ୍‌ କାର୍ଡ ଜାଲ୍‌ ପରିଚୟପତ୍ରରେ କିଣୁଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିପିଓରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ସାଇବର‌୍‌ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ତେଣୁ ପ୍ରକୃତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଠାବ କରିବା ଏବେ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ ଉଭୟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ-ଝାଡ଼ଖଣ୍ତ ସୀମାରେ ଆଡ଼ା ଜମାଇଛନ୍ତି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ତର ପାକୁର‌୍‌, ଦେଓଗଡ଼, ଗୋଡ୍ଡା, ସାହେବଗଞ୍ଜ, ଡୁମକା, ଗିରଧି, ଜାମତାରା, ଜାମତାରା ଜିଲ୍ଲା ନାରରାୟଣପୁର ଓ କରମାତଣ୍ତ ଏବ˚ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଆସାନସୋଲ ଓ କଲିକତା ସହରକୁ ବି ବ୍ୟାପିଗଲେଣି ସାଇବର‌୍‌ ଅପରାଧୀ। ଏମାନଙ୍କ ବୟସ ପ୍ରାୟ ୨୨ରୁ ୨୮ ବର୍ଷ। ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜରେ ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ିଥିବା ଏହି ଯୁବକ ଏଭଳି ଅନଲାଇନ୍‌ ଅପରାଧ ଦୁନିଆରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଡ୍ୟୁପ୍ଲିକେଟ୍‌ ସିମ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଲୁଟ୍
ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଯେଉଁ ମୋବାଇଲ୍‌ ନମ୍ବର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ସ˚ଯୋଗ ହୋଇଛି ଉକ୍ତ ନମ୍ବରରେ ଜାଲି ଫଟୋ ଓ ପରିଚୟପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ଆଉ ଏକ ସିମ୍‌ ହାସଲ କରୁଛନ୍ତି। ଅପରାଧୀମାନେ ଛୁଟି ଦିନରେ ହିଁ ଏଭଳି କାରବାର କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଯଦ୍ବାରା ଅପରାଧୀଙ୍କ ଡ୍ୟୁପ୍ଲିକେଟ୍‌ ସିମ୍‌ ଆକ୍ଟିଭେସନ୍‌ ସମୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉକ୍ତ ନମ୍ବର ବ୍ଲକ ହୋଇଯିବା ସ˚କ୍ରାନ୍ତରେ ମୋବାଇଲ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ସ˚ସ୍ଥା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଛୁଟି ଦିନରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ରହୁଥିବାରୁ ଜମା ଖାତାର ବାଲାନ୍ସ ସ˚କ୍ରାନ୍ତରେ ଜାଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଅଧଘଣ୍ଟା ସିମ୍‌ ବ୍ଲକ୍‌ ହୋଇ ପରେ ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ହେଲେ ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅପରାଧୀ ଡ୍ୟୁପ୍ଲିକେଟ୍‌ ସିମ୍‌କୁ ଆସୁଥିବା ଓଟିପି ସହାୟତାରେ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଉଛନ୍ତି।