Home ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ଶିତଦିନରେ କିପରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ତ୍ୱଚାର ଉଜ୍ଜଳ କମିଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଶିତଦିନରେ କିପରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ତ୍ୱଚାର ଉଜ୍ଜଳ କମିଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆପଣ ମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଜାଣିଛନ୍ତି ଶୀତଦିନ ଆସିଲେ ଆମ ଶରୀରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ଧୂଷିରିଆ ଦେଖାଯିବା ସହିତ ଶରୀର ଶୁଖିଲିଆ ଲାଗିଥାଏ । ତେବେ ଆମେ ତ୍ୱଚା କିପରି ଯତ୍ନ ନେବ । ସେଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତିିତ ହୋଇପଡିଥାଉ । ତେଣୁ ଅନେକ ଲୋକମାନେ ବଜାରକୁ ଆସୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କେମିକାଲ ରେ ତିଆରୀ ବଡି ଲୋସନ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ଯାହାକୁ ଲଗେଇ ଦ୍ୱାରା ଆମ ଚର୍ମ ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଯଦି ଆପଣମାନେ ଶୀତ ଦିନେ ଆ ପଣମାନଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଉଜ୍ଜଳ ଓ ଚିକ୍କଣ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁତାନ୍ତି , ତାହେଲେ ଆପମାନେ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆମର ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଭୁଲ ଥାଏ ତାହେଲେ ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ, କଳାଦାଗ ଆଦି ହେବା ସହିତ ଆମ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ତାହେଲେ ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଖାଇଲେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ତ୍ୱଚା ସୁନ୍ଦର ରହିବା ସହ ଗ୍ଳେଜିଂ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମେ ଜଣେଇବୁ ଶୀତ ଦିନେ କଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା ସୁଷ୍କ ଓ କୋମଳ ରହିଥାଏ ।
୧- ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଆମ ସାଧାରଣତୀ ଭାତ ,ଡାଲି, ଭଜା ନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଉ । ତେବେ ଡାଲି ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆମ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଉପକାରକ । ମଟର, ଚଣା, ସୋୟାବିନ ଆଦି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ପ୍ରୋଟିନ ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ବେଶି ନଖାଇ ମାତ୍ର ପରିମାଣ ଆୟତରେ ରହିଲେ ଠିକ୍ ।
୨- ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର କ୍ଷୀର,ଛେନା, ଦହି କିମ୍ବା କୈାଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷୀର ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇନଥାଏ । ତେଣୁ କୁହାଯାଇଥାଏ ଶରୀର ପାଇଁ ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛେ ତାକୁ ପରିମାଣ ହିସାବରେ ଖାଇଲେ ଦେହ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।
୩- ଶସ୍ତା ତୈଳରେ ରୋଷେଇ କରି ଖାଇଲେ ବି ତାହା ତ୍ୱଚାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ତ୍ୱଚାର ଗୁଣବତ୍ତା ହ୍ରାସ ପାଇଁ ମୁହଁରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟପଣ ଦିଶେ।
୪- କ୍ୟାଫିନ୍ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ବି ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ। ଆପଣଙ୍କ ନିତି ରୁଟିନ୍ରେ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ନିଶ୍ଚୟ ରହିଥିବ। ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏସବୁ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଆଦୌ ବି ଭଲ ନୁହେଁ।